امنیت وایرلس

استفاده همه­‌گیر و روزافزون از خدمات اینترنت بر روی تجهیزات هوش‌مند و کامپیوترهای خانگی، اهمیت توجه به نکات امنیتی را بیش از پیش نمایان کرده است. یکی از نقاط آسیب­‌پذیر در استفاده از اینترنت، تامین امنیت ارتباط وایرلس مودم یا همان CPE با سایر تجهیزات است. هرگونه کاستی در این زمینه افزون بر ایجاد امکان مصرف ترافیک مشترک، توسط افراد دیگر، پی‌آمدهای امنیتی نیز در پی خواهد داشت. برای مثال چنان‌چه امنیت وایرلس مودم شما به قدر کافی تامین نشده باشد، هکرها و سودجویان اینترنتی به سادگی می‌توانند به اسناد خصوصی شما دست‌رسی پیدا کنند یا از اینترنت­ شما در فضای مجازی سواستفاده کنند. در این شرایط چنان‌چه با استفاده از اینترنت شما فعالیت غیرمجازی صورت گرفته باشد، شما به عنوان مالک سرویس، مسئولیت قانونی این فعالیت را بر عهده خواهید داشت.

برای بالا بردن ضریب امنیت وایرلس مودم خود نکات کلیدی زیر را در نظر بگیرید:

  • کلمه عبور وایرلس خود را در دوره‌های مشخص تغییر دهید. برای آشنایی با نحوه انجام این کار از این راهنما استفاده کنید.
  • یک کلمه عبور مناسب باید پیچیدگی داشته باشد. یعنی طول آن حداقل ده کاراکتر متشکل از ترکیب حروف بزرگ (A,B,C و…) و کوچک (a,b,c و …) و اعداد و نمادها (@،%،_،# و…) باشد. در غیر این صورت به سادگی قابل هک شدن خواهد بود.
  • در صورتی که از گوشی­‌ها و لپ­‌تاپ­‌های قدیمی استفاده نمی­‌کنید، حتما از WPA2 PSK برای تنظیمات امنیتی وایرلس خود استفاده کنید.
  • مودم­‌های وایرلس دارای قابلیتی به نام WPS هستند. این قابلیت با وجود محاسن بسیار، معایب امنیتی نیز دارد که می‌تواند موجب ناامنی ارتباط وایرلس شما شود. توصیه می‌شود حتما آن را در حالت غیرفعال نگاه دارید. در غیر این صورت وایرلس مودم شما به سادگی قابل هک شدن خواهد بود.
  • در قسمت MoreAP در تنظیمات وایرلس مودم سه گزینه وجود دارد، از غیر فعال بودن هر سه گزینه اطمینان حاصل کنید.
  • کلمه عبور ورود به تنظیمات مودم را حتما تغییر دهید و چیزی انتخاب کنید که به سادگی قابل حدس زدن نباشد. به خاطر داشته باشید استفاده از شماره تلفن همراه،کد ملی و دیگر کدهای قابل پیش‌بینی از جمله مواردی‌ست که ضریب امنیت را کاهش می‌دهد.
  • در زمان‌هایی که به اینترنت نیاز ندارید، مودم‌تان را خاموش نگه‌دارید. با این کار افزون بر صرفه‌جویی در مصرف برق، ضریب امنیت ارتباط وایرلس خود را افزایش می‌دهید.

در صورت وجود هرگونه پرسش یا ابهام، از طریق گفت و گوی آنلاین در واحد خدمات فنی مشتریان، با کمال میل پذیرای شما عزیزان هستیم.