Shatel Speed Test Banner fa 1

تست سرعت اینترنت


تست سرعت دانلود (Download)، آپلود (Upload)، پینگ (Ping) و جیتر (Jitter)

تست سرعت اینترنت

چرا سنجش سرعت اینترنت اهمیت دارد؟

در دنیای دیجیتال امروز، بهره‌مندی از یک اتصال اینترنت پرسرعت و پایدار ضروری است. امروزه سرعت اینترنت تاثیر مستقیمی بر کیفیت انواع فعالیت‌های آنلاین، از جمله تماشای فیلم و سریال، بازی آنلاین، دانلود و آپلود فایل، فعالیت‌ در شبکه‌های اجتماعی و … دارد. برای انجام تست سرعت اینترنت یا اسپید تست (Speed Test) در داخل و خارج از کشور می‌توانید روی دکمه زیر کلیک کرده و سرعت Ping ،Upload ،Download و Jitter اینترنت خود را در صفحه‌های وب بسنجید.

سرعت شاتل 1

راهنمای تست سرعت اینترنت

نکات مهم برای سنجش سرعت اینترنت
  • قبل از شروع تست سرعت، مطمئن شوید که به VPN متصل نیستید.
  • با بررسی مواردی مانند نویز و کیفیت سیگنال، از مناسب بودن وضعیت فیزیکی خط DSL خود اطمینان حاصل کنید. در صفحه محتوای آموزشی سایت شاتل، در بخش «بررسی پارامتر‌های کیفی سرویس ADSL» توضیحات کاملی در این مورد ارائه شده است. همچنین می‌توانید با شماره ۹۱۰۰۰۰۰۰، با کارشناسان پشتیبانی فنی شاتل نیز تماس بگیرید.
  • فقط با یک دستگاه به اینترنت متصل شوید و ارتباط سایر دستگاه‌ها به اینترنت را قطع کنید.
  • سایر صفحات مرورگر خود را ببندید و تمامی دانلودهای در حال اجرا را متوقف کنید.
  • آنتی‌ویروس و سایر برنامه‌هایی که به‌صورت خودکار به‌روزرسانی می‌شوند، به‌طور موقت از حالت به‌روزرسانی خودکار خارج کنید.
  • از آن‌جایی‌که اتصال Wireless نسبت به اتصال کابلی دقت کمتری دارد، برای اطمینان بیشتر، اسپید تست را با اتصال کابلی به مودم انجام دهید.
  • تست سرعت اینترنت را در ساعات مختلف شبانه‌روز انجام دهید تا میانگین دقیق‌تری از سرعت اینترنت خود به دست آورید.
سرعت 2

نتایج تست سرعت شاتل

چند نکته درباره بررسی نتایج تست سرعت شاتل
  • حتی در صورتی‌که کاربر شاتل نباشید نیز می‌توانید سوالات خود را در مورد تست سرعت اینترنت و نتیجه آن، با تماس با شماره ۹۱۰۰۰۰۰۰، مطرح فرمایید. همکاران ما با کمال میل پاسخ‌گوی شما خواهند بود.
  • کاربران شاتل در صورت مغایرت احتمالی نتیجه تست سرعت با سرعت مشخص شده برای سرویس دریافتی خود، می‌توانند برای بررسی و رفع این مشکل با بخش پشتیبانی فنی شاتل تماس گرفته یا با مراجعه به بخش پشتیبانی سایت، موضوع را پیگیری فرمایند.
  • به‌طور کلی سرعت سرویس‌های اشتراکی بر اساس «بیت بر ثانیه» اعلام می‌‌شود؛ این در حالی‌ است که به‌طور معمول، مرورگرها و نرم‌افزارهای دانلود، سرعت را براساس «بایت بر ثانیه» نمایش می‌دهند. از آن‌جا که هر بایت معادل ۸ بیت است، برای مثال اگر سرعت سرویس اینترنت شما ۱۰۲۴ کیلوبیت بر ثانیه باشد، هنگام دانلود توسط Internet Explorer، سرعت متناسب با سرویس شما حداکثر ۱۲۸ «کیلوبایت بر ثانیه» خواهد بود.
سرعت اینترنت

پارامترهای قابل اندازه‌گیری در تست سرعت شاتل

دانلود Download

سرعت دانلود (Download)

سرعت دانلود، سرعت دریافت داده از سرور مقصد را مشخص می‌کند. این عدد با واحد «مگابیت بر ثانیه» نمایش داده می‌شود و باید با تقریب مناسبی به پهنای باند ذکر شده در قرارداد خرید سرویس اینترنت شما نزدیک باشد. هر چه این عدد بزرگ‌تر باشد، یعنی پهنای باند بیشتر و در نتیجه سرعت بالاتر است.

آپلود Upload

سرعت آپلود (Upload)

سرعت آپلود، سرعت ارسال داده به سرور مقصد را مشخص می‌کند و اهمیت آن هنگام تماس‌های ویدئویی، بازی‌های آنلاین، آپلود فایل و … بیشتر احساس می‌شود. سرعت آپلود معمولا کسری از سرعت دانلود و از آن کوچک‌تر است. به‌طور کلی هرچه این عدد بزرگ‌تر باشد، یعنی پهنای باند بیشتر و در نتیجه سرعت بالاتر است.

پینگ Ping Time

تست پینگ (Ping Time)

این عدد مدت زمان ارسال یک بسته‌ داده به سرور مقصد و دریافت پاسخ از آن سرور را نشان می‌دهد و اهمیت آن به‌ویژه هنگام بازی آنلاین احساس می‌شود. هرچه این عدد کمتر باشد، یعنی سرعت انتقال داده بین سرور شما و سرور مقصد بالاتر است. واحد اندازه‌گیری این پارامتر میلی‌ثانیه است. زمان‌های کمتر از ۶۰ میلی‌ثانیه برای این پارامتر مطلوب هستند.

جیتر Jitter

تست جیتر (Jitter)

این پارامتر نوسان یا افت‌وخیزهای زمان پینگ (Ping Time) را نشان می‌دهد. هرچه میزان جیتر (Jitter) پایین‌تر باشد یعنی نوسانات زمان پینگ کمتر و سرویس پایدارتر است. واحد اندازه‌گیری این پارامتر نیز میلی‌ثانیه است و میزان آن حتما باید کمتر از زمان پینگ باشد.