توصیه امنیتی مهم برای کاربران Gmail

به تازگی مشاهده شده است که برخی افراد یا سایت‌های سودجو با هدف دسترسی غیرمجاز و سرقت کلمه عبور حساب پست الکترونیک کاربران (Phishing) اقدام به ارسال ایمیل‌هایی همچون ایمیل زیر می‌کنند.

gmail2

همان گونه که در تصویر قابل مشاهده است، در این ایمیل فرستنده با جعل ظاهری یک ایمیل از سوی شرکت گوگل سعی در ترغیب کاربر به کلیک کردن لینک مربوط کرده است. اگر کاربری به اشتباه این لینک را کلیک کند،سایتی مشابه سایت اصلی شرکت گوگل باز می‌شود که در آن صفحه از کاربر خواسته شده است اطلاعات مربوط به شناسه کاربری و کلمه عبور ایمیل خود را در این سایت وارد کند. پس از تکمیل اطلاعات توسط کاربر، اطلاعات حساب کاربری شخص در اختیار فرد یا گروه سودجو قرار می‌گیرد و امکان دسترسی به ایمیل‌های او برای سارقان فراهم خواهد شد!

از این روی برای جلوگیری از رخ دادن اتفاقاتی از این دست و حفظ حریم خصوصی کاربران و جلوگیری از سرقت کلمه عبور حساب پست الکترونیک، به هیچ وجه بر روی لینک‌های موجود در ایمیل‌هایی که از هویت ارسال کننده آن اطلاع دقیقی ندارید، کلیک نکنید و یا در صورت کلیک کردن یک لینک در ایمیل دریافتی و باز شدن سایتی که در آن از شما خواسته شده است شناسه کاربری، کلمه عبور یا سایر اطلاعات شخصی خود را وارد کنید، ابتدا آدرس (URL) سایت مورد نظر را کنترل کنید و در صورت ناشناس بودن آدرس سایت از ورود اطلاعات شخصی خود به شدت خودداری کنید. افزون بر این پس از ورود به سایت‌هایی که از شما شناسه کاربری و رمز عبور می خواهند، همواره و در هر مرحله از انجام کار به قسمت آدرس مرورگر خود دقت کنید و از یکسان بودن آدرس صفحه با آدرس سایت مورد نظر خود اطمینان حاصل کنید.

شما می‌توانید برای مشاهده اطلاعات تکمیلی در این باره، مقاله فارسی شرکت گوگل را مطالعه فرمایید.

gmail11