راهنمای تنظیمات نرم افزار DU Meter

معرفی نرم افزار DU Meter

DU Meter نام نرم افزاری می باشد که به وسیله آن می توان پهنای باند خود را کنترل نمود. به عنوان مثال می توان به کمک این برنامه گزارش های روزانه از مقدار پهنای استفاده شده دریافت نمود. همچنین می توان به کمک ابزار موجود در برنامه با مشاهده نمودار از میزان استفاده فعلی نیز مطلع شد.

مراحل نصب نرم افزار DU Meter

برای نصب نرم افزار DUMeter مراحل زیر راطبق شکل دنبال نمایید:

در این مرحله می توانید بررسی نوع ترافیک مصرفی را تعیین کنید. برای بررسی ترافیک مصرفی اینترنت گزینه دوم انتخاب گردد.

چنانچه می خواهید علاوه بر ترافیک مصرفی اینترنت، ترافیک شبکه داخلی خود را نیز مشاهده نمایید گزینه اول را انتخاب نمایید.

در این مرحله می توانید برای مصرف ماهانه خود برحسب یکی از واحدهای موجود در لیست سقف تعیین کنید تا در هنگام رسیدن به این حد به شما Alarm دهد.

در هنگام نمایش پیغام زیر با انتخاب گزینه Yes در Toolbar سیستم (شکل 11) مقادیر ترافیک مصرفی در DU Meter قابل مشاهده است.

مشاهده ترافیک لحظه ای در نرم افزار DU meter

نرم افزار DU meter  یک نرم افزار بسیار کاربردی است که برای مانیتور کردن ترافیک اینترنت و یا یک شبکه محلی به کار می رود. همان طور که خود نیز می دانید این نرم افزار، متوسط مقدار داده ارسال و دریافت شده در شبکه را در دوره زمانی که شما مشخص می کنید نشان می دهد این کار توسط پنجره کوچکی که پس از نصب نرم افزار در قسمت Task Bar  ویندوز ظاهر می گردد امکان پذیر است .

برای تعیین زمان این متوسط گیری، کافی است که بر روی صفحه کوچک DU meter  در قسمت Taskbar  ویندوز راست کلیک نموده و گزینه Option  را انتخاب و در بخش Traffic Monitor Graph میزان دوره متوسط گیری را تنظیم نمایید.

همچنین شما می توانید مشاهده دقیقتری را با پنجره گرافیکی آن داشته باشید. برای باز کردن این پنجره کافی است که بر روی صفحه کوچک DU Meter  در قسمت Taskbar  ویندوز راست کلیک و گزینه Show DU Meter Window را انتخاب نمایید تا صفحه ی زیر برای شما باز شود .

این صفحه گرافی برای شما نمایش می دهد که دریافت و ارسال داده در اینترنت و نوسانات آن را در هر لحظه به شما نشان می دهد.

تنظیمات برای مانیتور ترافیک در Du Meter

در ابتدا باید تنظیمات این نرم افزار انجام شود برای این کار کافی است که بر روی صفحه کوچک DU Meter در قسمت Taskbar ویندوز راست کلیک و گزینه Option را انتخاب نمایید .

در بخش General می توانید تنظیمات شروع دوره و کوچکترین واحد برای محاسبه را مشاهده کرده و آن را تغییر دهید.

سپس درقسمت Filter by Network Adapter می توانید Interface مورد نظر خود را مشخص نمایید (می توانید تیک هر کدام از کارت شبکه ها را که نیاز به مانیتور آن ها ندارید ، بردارید )

همچنین می توان هشدار آن را زمانی که ترافیک از یک مقدارمشخص بیشتر می شود فعال نماییم این موضوع برای کاربرانی که متوجه اتمام ترافیک خود نیستند می تواند مفید باشد این کار را می توان بر اساس هزینه نیز انجام داد و نحوه اطلاع رسانی را نیز می توانید در همین بخش مشخص نمایید .

هم چنین می توانید امکانی را در این نرم افزار فراهم سازید که در هنگامی که نیازمند ارسال Alarm ی به سمت شما است این کار را از طریق ایمیل نیز انجام دهد.

برای این کار می توانید تنظیمات Email خود را در این قسمت وارد کرده و پورت 25 آن را به 587 تغییر دهید.

پس از انجام تنظیمات گزینه OK را انتخاب نمایید.

مشاهده گزارشات در نرم افزار DU Meter

برای مشاهده گزارشات گرفته شده در این نرم افزار بر روی پنجره DUMeter راست کلیک و این بار گزینهTotal and report را انتخاب نمایید .

در پنجره باز شده اطلاعات کامل مربوط به نرم افزار را به صورت کامل و به تفیک می توان مشاهده نمود. در پنجره اول اطلاعات همان روز و در پنجره سوم می توانید چارت آن را به صورت ساعتی مشاهده نمایید.

از 12 شب تا ساعتی که اکنون در آن هستیم

مربوط به 24 ساعت قبل

این اطلاعات به صورت ساعتی است در حال حاضر ساعت سیستم 11:46 می باشد

در قسمت Total می توانید اطلاعات ماهانه و هفتگی را از زمانی که کانتر آن را فعال کرده اید مشاهده نمایید. همان طور که در شکل مشاهده می کنید در این قسمت می توانید کانتر را صفر نمایید. به عنوان مثالکاربران از شروع دوره خود می توانند کانتر این قسمت را صفر کنند تا مقدار استفاده هر دوره را داشته باشند .

در هر زمان این گزینه انتخاب شود ترافیک از همان تاریخ صفر می شود

در قسمت بعد (Traffic volume chart) می توانید چارت استفاده از اینترنت را به صورت گراف مشاهده نمایید و زمان نشان دادن آن را نیز انتخاب نمایید .

در قسمتهای بعد نیز می توانید استفاده از ترافیک را در (ساعتها ،ماهها ، هفته ها و یا روزهای جداگانه) مشاهده نمایید.

در قسمت بعد می توانید یک فایل را مشخص نمایید تا گزارشات با دوره هایی که شما مشخص می کنید در آن فایل ذخیره گردد.

همان طور که مشاهده می کنید این گزارشات به صورت پیشفرض در محل داده های نرم افزار ذخیره می گردد.

ودر آخر نیز می توانید با انتخاب زمان آمار گیری، ذخیره سازی مجزایی از آمار مورد نظر خود داشته باشید.

حتی در این قسمت می توانید نوع فایلی که ذخیره سازی در آن صورت می گیرد را نیز تعیین کنید.

مشاهده Application هایی که در حال استفاده از اینترنت می باشند با کمک نرم افزار DUMeter

قابلیت آمار گیری دیگری که این نرم افزار مونیتورینگ دارد و می تواند بسیاری از مشکلات کاربران را با آن رفع کرد قابلیت نشان دادن Application هایی است که در حال حاضر از اینترنت(و البته به صورت کلی از شبکه) استفاده می کنند.

برای استفاده از این قابلیت کافی است بر رویصفحه کوچک DUMeter در قسمت Taskbar ویندوز راست کلیک نمایید و گزینه View network connection را انتخاب نمایید.

در صفحه باز شده شما سه سربرگ مشاهده می کنید.در سربرگ اول  Open TCPConnection برنامه هایی که در حال حاضر از اینترنت استفاده می کنند و وضعیت و پورت آنها نشان داده می شود.

در سربرگ دوم Listing UDP and TCP Ports تمامی برنامه هایی که یک پورت چه برای TCP و چه برای UDP را برای خود رزرو کرده اند نشان داده می شود.

در سربرگ سوم Option نیز می توانید تنظیمات مورد نظر که مربوط به نمایش پورت ها ،آدرس ها و دوره تازه سازی برنامه های استفاده کننده از اینترنت می باشد را تنظیم نمایید.

در آخر نیز لازم به ذکر است که کارایی این نرم افزار به همین جا محدود نمی شود و این نرم افزار تقریبا تمامی نیازهای آمار گیری یک کاربر خانگی و حتی نیازهای یک شبکه محلی را می تواند تامین نماید .

مدیریت ترافیک مصرفی به کمک سایت My.Shatel و DuMeter

برای بررسی دقیق مصرف، مودم خود رادر بازه زمانی مشخص Disconnect و Connect نمایید. پس از استفاده، مجدد مودم خود را در Disconnect کنید. در بازه زمانی که مودم کانکت بوده است میزان مصرف را از طریق DUmeter و سایت My.shatel.ir مقایسه نمایید.

در صورتیکه DU Meter بر روی چند سیستم نصب باشد برای بررسی میزان ترافیک مصرفی باید مجموع مصرف تمامی سیستم ها با میزان مصرف روزانه در سایت My.shatel.ir مقایسه شود.

نکته :برای تست بهتر است مودم به یک سیستم متصل باشد.

 

در صورت وجود هرگونه مشکل می‌توانید از طریق یکی از روش‌های زیر با پشتیبانی فنی شاتل به صورت 24 ساعته، در تماس باشید:

  • تماس با شماره 91000000
  • ارسال ایمیل به آدرس cs@shatel.ir
  • آنلاین در سایت شاتل