شنبه 22 فروردین 1394
shatel

رییس هیات مدیره گروه شرکت‌های شاتل خبر داد: توقف توسعه ADSL/تشکیل کنسرسیومی از شرکت‌های PAP برای ایجاد شبکه انتقال

رییس هیات مدیره گروه شرکت‌های شاتل از توقف توسعه و واگذاری سرویس اینترنت ADSL در نتیجه همکاری نکردن شرکت مخابرات ایران با شرکت‌های اینترنتی خبر داد.
به گزارش روابط عمومی شاتل، محمدحسن شانه‌ساززاده در سمینار سیاست‌ها، برنامه‌ها و انتظارات از بخش فاوا که از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، افزود: باتوجه به جلسات متعددی که با شرکت مخابرات ایران برگزار شد، هنوز توافقی حاصل نشده، مشکلات حل نشده باقی مانده‌اند و توسعه فضای کمی و کیفی روی ADSL تقریبا متوقف است.
وی اظهار داشت: درحالی که توسعه ADSL متوقف است اما نسبت به سال‌های گذشته حجم ترافیک شبکه‌مان سه برابر شده است.
شانه‌ساززاده از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خواست تا زودتر تکلیف واگذاری فرکانس فناوری TD-LTE مشخص شده و نقش شرکت‌های FCP نیز در این حوزه مشخص شود.
وی از تشکیل کنسرسیومی با سرمایه ١٠ هزار میلیارد ریالی توسط تعدادی از شرکت‌های موفق اینترنتی خبر داد و افزود: با تشکیل این کنسرسیوم که در پروژه‌های مختلف و انتقال آماده سرمایه‌گذاری است، به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اطمینان می‌دهیم یک شبکه انتقال در کلان شهرها ایجاد خواهد شد و با یک دهم قیمت فعلی به شرکت‌های اینترنتی سرویس ارایه خواهد داد.
رییس هیات مدیره گروه شرکت‌های شاتل یکی از درخواست‌های اساسی را ایجاد کمیته راهبری فنی در حوزه فاوا عنوان کرد و گفت: در بخش خصوصی درباره وضعیت دو سه سال آینده کسب و کار خود بلاتکلیف هستیم و نقشه راه مشخصی نداریم. با تشکیل این کمیته و عضویت تمامی دست‌اندرکاران و سرمایه‌گذاران حوزه فاوا نسبت به تدوین نقشه راه اقدام شود.
وی با تاکید بر کمک وزارت ارتباطات به ایجاد فضای رقابتی و مشارکت دادن بخش خصوصی واقعی در حوزه فاوا و حرکت رگولاتوری به سوی نسل‌های جدید، افزود: ثبات و پایداری قوانین در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، امنیت سرمایه‌گذاری به سرمایه‌گذاران می‌دهد و منتج به توسعه اقتصادی خواهد شد.
شانه‌ساززاده ار مهمترین دستاوردهای سال ٩٣ در حوزه زیرساخت ارتباطی کشور را بهبود قابل ملاحظه کیفیت ارتباطات عنوان کرد و گفت: این درحالی است که تا پیش از سال ٩٣ شرکت‌های اینترنتی روزانه با قطعی‌های متعدد مواجه بودند و با بهبود شرایط اختلالات به صورت مقطعی و اندک است.
وی افزود: در زمینه ظرفیت اینترنت در شبکه انتقال نیز تا پیش از سال ٩٣ در صف‌های شش هفت ماهه منتظر افزایش ظرفیت بودیم اما اکنون تقریبا تامین نیازها به روز شده و مشکلی در این زمینه نداریم.
شانه‌ساززاده، اقدام شرکت ارتباطات زیرساخت برای جلوگیری از قاچاق تماس‌های تلفنی را گامی هوشمندانه و گسترده توصیف کرد و گفت: از اول فروردین ماه سال ٩۴ تقریبا مسیرهای قاچاق بسته شد و به دنبال آن انتقال ترافیک‌های رسمی افزایش یافت که علاوه بر دستاوردهای امنیتی، قیمت VoIP در ایران را که در مقایسه با کشورهای همسایه بسیار پایین بود، به مرز استاندارد رساند و زمینه قاچاق مکالمات نیز از بین رفت.
وی، مشارکت بخش خصوصی در تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی‌های کمیسیون تنظیم مقررات و افزایش اقتدار سازمان تنظیم مقررات در حوزه‌های مختلف را از مهمترین اقدامات رگولاتوری در سال ٩٣ عنوان کرد.