سه‌شنبه 8 تیر 1395
shatel

توضیحات مدیرعامل شرکت شاتل در خصوص کاهش قیمت اینترنت: نه مصوبه‌ای دریافت کرده‌ایم و نه جزییات آن را می‌دانیم!

nakhjavani-internet-tariffنزدیک به دو هفته است که خبرهایی در خصوص کاهش قیمت اینترنت کاربران نهایی شنیده می‌شود. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در حاشیه مراسم افطار خود با فعالان حوزه ICT از کاهش 30 درصدی قیمت پهنای باند و در نتیجه کاهش 15 درصدی قیمت سرویس اینترنت کاربران نهایی خبر داده است.

هم‌زمان با انتشار این خبرها بسیاری از کاربران در انتظار کاهش هرچه سریع‌تر قیمت سرویس اینترنت خود هستند. این درحالی است که احمدرضا نخجوانی، مدیرعامل شاتل، اعلام کرده است، تا هنگامی که  مصوبه رگولاتوری در خصوص تغییر قیمت‌ها به شرکت‌های اینترنتی ابلاغ نشده باشد، آن‌ها نمی‌توانند در این زمینه دست به تغییراتی بزنند. او با اشاره به این که تغییر قیمت اینترنت برای کاربران نیاز به سپری کردن مراحل مشخصی دارد گفت: «هر مصوبه‌ای که از سوی رگولاتوری به ما ابلاغ شود، موظف هستیم آن را به سرعت اجرا کنیم. بنابراین در این زمینه نه تنها مصوبه‌ای ابلاغ نشده که حتا ما به عنوان یک فعال در این بازار، از کلیات و اعداد و ارقام اشاره شده در این مصوبه نیز بی‌خبریم.»

او در ادامه با اشاره به این که در حال حاضر شرکت‌های اینترننتی 70 درصد درآمد خود را به شرکت مخابرات و شرکت ارتباطات زیرساخت پرداخت می‌کنند، افزود: «نزدیک به دو سال و نیم پیش، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تصمیم گرفت قیمت اینترنت را برای کاربران نهایی کاهش دهد و در این زمینه نیز مصوبه 181 تصویب شد. در آن زمان بی‌درنگ بعد از ابلاغ این مصوبه ما تخفیف‌های مورد نظر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را برای کاربران نهایی لحاظ کردیم. با این حال با گذشت دو سال و نیم از ابلاغ این مصوبه و بر خلاف قول صریح دوستان، نتوانسته‌ایم در بخش پهنای باند و خدمات شبکه انتقال از شرکت‌های ارتباطات زیرساخت و مخابرات ایران تخفیف وعده داده شده را دریافت کنیم.»

نخجوانی با اعلام این که برای جلوگیری از تکرار این تجربه در خصوص مصوبه جدید باید همه بازیگران حوزه اینترنت از رگولاتوری گرفته تا شرکت ارتباطات زیرساخت و شرکت مخابرات ایران به بندهای مصوبه جدید احترام بگذارند، تاکید کرد، رگولاتوری پیش از ابلاغ مصوبه در خصوص کاهش قیمت اینترنت باید به صورت شفاف، ابهام‌های مختلف در خصوص کاهش قیمت خدمات از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت و مخابرات را برطرف کند تا در نهایت کاربران نهایی نیز به شکل واقعی کاهش قیمت سرویس خود را دریافت کنند.

مدیرعامل شرکت شاتل در ادامه با انتقاد از برخی خبررسانی‌ها، تصریح کرد: «نمی‌توان به واسطه چند مصاحبه در خصوص کاهش قیمت اینترنت کاربران نهایی، شرکت‌های فعال در این زمینه را محکوم به کم کاری کرد.»

نخجوانی در پایان با اشاره به بازار اینترنت ایران تاکید کرد: “بازار اینترنت کشور آن قدر پر رقابت است که در صورت کاهش هزینه‌ی سرویس‌های ارایه شده از سوی مخابرات ایران و شرکت ارتباطات زیرساخت، حتا اگر سازمان‌­های بالاسری هم ما را ملزم به کاهش قیمت نکنند، ما خود برای به دست گرفتن بازار، قیمت سرویس اینترنت به کاربران نهایی را کاهش خواهیم داد.